• صفحه نخست
 • محصولات مایکروسافت
 • سکیوریتی اسنشال
 • دانلود و راهنمای نصب مایکروسافت سکیوریتی اسنشال

  دانلود و راهنمای نصب مایکروسافت سکیوریتی اسنشال

  مراحل نصب

  ۱-پس از  دانلود و نصب و  اجرای Microsoft Security Essentials با رابط ساده و تنظیمات بسیار محدودی روبرو می گردید که شامل سه منوی اصلی Home ،Update و History می شود. در منوی Home می توانید فعال و به روز بودن نرم افزار امنیتی را بررسی کنید که در صورت حضور تیک سبز رنگ، می توانید از کارکرد صحیح آن مطمئن شوید. در سمت راست با سه حالت اسکن سیستم شامل Quick ،Full و Custom سر و کار دارید. گزینه Quick اسکن سریعی از فایل های اصلی سیستم عامل انجام می دهد و در بخش Full نیز تمامی درایو ها و فایل ها مورد بررسی قرار می گیرند. در حالت Custom نیز می توانید از منوی جدیدی که نمایش داده می شود، درایو مورد نظر را برای اسکن انتخاب کنید. همچنین در قسمت پایین منوی Home می توانید تاریخ، ساعت دقیق و نوع آخرین اسکن صورت گرفته روی کامپیوتر را مشاهده کنید.


  ۲-در منوی Update قادر به مشاهده وضعیت به روز رسانی آنتی ویروس خواهید بود. در صورتی که آنتی ویروس به روز رسانی شده باشد روبروی قسمت Virus and spyware definitions عبارت Up to date را مشاهده خواهید کرد. پس از نصب آنتی ویروس، به روز رسانی در صورت وجود اتصال به اینترنت انجام می شود. در بخش های دیگر منوی Update آخرین نسخه، ساعت و به روز رسانی دریافت شده را می توانید مشاهده کنید.


  ۳-در منوی History با سه گزینه اصلی Quarantined items شامل مواردی که توسط آنتی ویروس به قرنطینه منتقل شده و در انتظار تصمیم شما برای حذف یا بازگشت قرار دارند، Allowed items شامل مواردی که شما اجازه اجرا و نادیده گرفتن توسط آنتی ویروس را دادید و در نهایت All deleted items شامل فایل هایی که حذف گردیدند می شود. در خصوص نحوه اجاز دادن شما به آنتی ویروس برای نادیده گرفتن برخی نرم افزار ها و فایل ها در بخشی جداگانه به آن خواهیم پرداخت که این مورد برای گیمرها بسیار مهم و کاربردی است.


  ۴-اکنون زمان آن فرا رسیده تا تنظیمات تخصصی و کامل تری را دریافت کنید که با کلیک روی Setting می توانید به منوی تنظیمات دسترسی پیدا کنید. منوی تنظیمات شامل سه گزینه اصلی می شود که کاربرد آنها به شرح زیر می باشد:

  • Real-time protection: اسکن و شناسایی فایل ها به صورت بی درنگ که بیشتر برای فلش مموری و کارت حافظه کاربرد دارد. در صورتی که این گزینه فعال باشد (به صورت آبی رنگ نمایش داده می شود)، در صورت اتصال فلش مموری و کارت حافظه، آنتی ویروس وارد عمل می شود. در صورتی که یک گیمر هستید، بهتر است این گزینه غیر فعال باشد تا کرک و لانچر بازی ها حذف نگردند.
  • Cloud-based protection: برای دریافت عملکرد سریع تر و کارایی بالاتر در حذف ویروس و تروجان ها می توانید با فعال سازی این گزینه، داده های ثبت شده را برای مایکروسافت ارسال کرده تا در سریع ترین زمان ممکن بررسی شود. مایکروسافت به این صورت می تواند از وجود ویروس، تروجان و از همه مهم تر مشکلات ناشی از نرم افزار امنیتی خود روی کامپیوتر شخصی شما با خبر شده و نسبت به رفع آن اقدام نماید. البته تلاش مایکروسافت برای رفع مشکلات به صورت به روز رسانی برای تمامی کاربران انجام می گیرد.


  • Sample submission: تکمیل کننده بخش قبلی که نمونه ای از تروجان و malware ها برای مایکروسافت ارسال می گردد تا بتوانند روی نمونه اصلی بد افزار ها تحقیق کنند. مایکروسافت در صورت فعالسازی این گزینه می تواند با سرعت بیشتری نسبت به شناخت نوع بدافزار و روش جلوگیری از آنها اقدام کند.
  • Exclusions: مهم ترین بخش برای توسعه دهندگان نرم افزار و گیمرها که با کرک و لانچر سر و کار دارند. به طور حتم می دانید که آنتی ویروس ها از اجرای کرک و لانچر جلوگیری به عمل می آورند، اما به سادگی می توانید فعالیت آنتی ویروس را برای بررسی درایو، فولدر و فایل مورد نظر خود را محدود کنید. با کلیک روی add an exclusion به صفحه ای جدید منتقل می شوید که توضیحات این بخش را می توانید در ادامه مشاهده کنید.  در بخش add an exclusion با چهار علامت + روبرو می گردید که کاربرد هر کدام از آنها به شرح زیر می باشد:

  • Exclude a file: یک فایل خاص را می توانید از محدوده بررسی و اسکن آنتی ویروس خارج کنید تا فایل مورد نظر شما هرگز حذف نشود. در صورتی که تنها یک بازی روی سیستم خود نصب کردید، برای جلوگیری از حذف کرک می توانید این حالت را پیگیری کنید.
  • Exclude a Folder: در صورتی که بازی یا نرم افزار شما شامل چند لانچر و کرک می شود، باید این قسمت را پیگیری کرده و فولدر کامل مربوط به بازی را در لیست استثنا برای نادیده گرفتن قرار دهید. این مورد برای افرادی که از چند بازی به صورت همزمان استفاده می کنند کاربرد دارد.
  • Exclude a file extension: ممکن است شما فقط با یک نوع از فایل سر و کار داشته باشید و به سادگی از این بخش می توانید بر اساس پسوند، کل فایل های دارای آن پسوند را برای نادیده گرفتن توسط نرم افزار امنیتی مایکروسافت انتخاب کنید.
  • Processes: شامل پروسه های خاص که ممکن است توسط نرم افزار امنیتی به عنوان بد افزار تشخیص داده شود و به این ترتیب عملکرد یک سرویس یا نرم افزار در سیستم عامل مختل می گردد. می توانید سرویس هایی شامل پسوند exe ،com و scr را در لیست محدود سازی قرار دهید.